WIADOMOŚCI

Degradacja danych: Dlaczego ważne jest, aby numery były aktualne

Published on:25 / January / 2017

W dzisiejszym świecie numery telefonów komórkowych są kluczowym identyfikatorem stosowanym przez ponad 60% światowej populacji. Wiedza na temat odpowiednich numerów telefonów znacznie poprawia szybkość dostarczania i zapewnia dotarcie do właściwej osoby, do której kierujesz swoje wiadomości. Aby z tego w pełni korzystać, numery telefonów muszą być regularnie weryfikowane.

Z czasem dane się dezaktualizują i część numerów komórkowych w Twojej bazie staje się tzw. „martwymi”, nieprawidłowymi, nieważnymi, niewykorzystywanymi, nieaktywnymi, wyłączonymi itp. numerami komórkowymi. Próba wysłania wiadomości SMS na te numery skutkuje błędem lub niedostarczeniem i powoduje poważny uszczerbek w Twoich informacjach CRM

Degradacja numerów telefonów komórkowych i jej wpływ na Twoją bazę danych

Główną przyczyną stworzenia rozwiązania wyszukiwarki numerów (Number Lookup) było zaoferowanie prostego sposobu szybkiego czyszczenia i weryfikacji dużych baz numerów komórkowych. Duże bazy numerów komórkowych są podatne na awarie i błędy z całymi systemami mającymi za zadanie utrzymywanie Twoich informacji kontaktowych w stanie nienaruszonym, takich jak kopie zapasowe danych, kopie zapasowe w chmurach, odzyskiwanie danych i wiele innych.

Choć zabezpieczają one i chronią przed wieloma potencjalnymi problemami, degradacja danych nie występuje wyłącznie z powodu awarii sprzętu i braku dobrego systemu tworzenia kopii zapasowych.

Wraz z degradacją mechaniczną, taką jak awaria dysku twardego, występuje także degradacja logiczna. Terminu tego używa się do opisania danych, które się zdezaktualizowały z wielu przyczyn związanych z ludzkim zachowaniem.

Wraz z upływem czasu wszystkie informacje się starzeją, encyklopedie na przykład nie zawierają dokładnych informacji już w momencie ich wydrukowania.

To samo dotyczy informacji kontaktowych. Gdy mamy do czynienia z dużą ilością danych, dzieje się to codziennie i przechodzi niemal niezauważone, ale „drobne krople tworzą wodospad” i czas kreuje to, co nazywa się złymi, brudnymi lub nieaktualnymi danymi.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i gdy się nad tym zastanowić, przykłady można mnożyć. Niektóre osoby lubią zmieniać numery telefonów (nie wszyscy chcą mieć ciągle ten sam numer telefonu komórkowego), niektóre nie przenoszą swojego numeru podczas zmiany operatora i szukają najlepszej oferty, inne mają wiele kart SIM i korzystają z nich w razie potrzeby (przez co ich numery telefonów są nieosiągalne przez wiele dni), ludzie przeprowadzają się, umierają, a nawet podają fałszywe numery...

Zmiana numeru telefonu tu i ówdzie nic nie znaczy. Lecz jeśli w Twojej bazie danych zapisane są tysiące numerów telefonów komórkowych, zachowanie efektywnej kosztowo i dokładnej obsługi wiadomości staje się trudne.

Co z numerami telefonów komórkowych w dużych bazach danych biznesowych?

Tak czy inaczej osoba, z którą próbujesz się skontaktować jest prawdziwą osobą, więc wszystkie z wyżej wspomnianych faktów życiowych jej dotyczą. Problemem jest jednakże fakt, że dane kontaktowe mogą zmieniać się nawet szybciej w przypadku informacji kontaktowych B2B.

Każdego dnia firmy się zamykają, ludzie są zwalniani, rezygnują z pracy lub też znajdują nową. W takim wypadku ludzie nie tylko przestają korzystać ze swojego starego służbowego adresu e-mail, ale także przestają używać służbowego telefonu komórkowego. Ile osób, które znasz, korzysta wyłącznie z służbowego telefonu komórkowego? Wiele osób tak robi i konieczność zaprzestania korzystania ze starego numeru telefonu może być dla nich koszmarem nocnym, a dla Ciebie problemem w bazie danych.

W USA na przykład średnia liczba lat przepracowanych przez pracownika u aktualnego pracodawcy w 2016 wynosiła 4,2 roku, wykazując istotny spadek w porównaniu ze średnią 4,6 w 2014 roku.

Jak źle może być?

Złe dane kontaktowe mają wieloraki wpływ na działalność gospodarczą powodując nie tylko utratę cennych zasobów wysyłanych do nieaktualnych numerów telefonów komórkowych, lecz także czasu, który można byłoby spożytkować w inny sposób. Może mieć to także poważny wpływ na podejmowanie słusznych decyzji i planowanie w Twojej firmie, gdyż brak zoptymalizowanych informacji kontaktowych daje Ci fałszywą perspektywę kontaktów, z którymi współpracujesz.

O ile zachowania poszczególnych osób nie można dokładnie przewidzieć, a powodów zmiany danych kontaktowych może być tak wiele jak samych zmian, statystyki wykazują, że wszystkie dane kontaktowe podlegają nieuniknionej degradacji danych.

Wskazanie dokładnego odsetka zmian danych kontaktowych mających miejsce w ciągu jednego roku jest prawie niemożliwe, nawet w branżach i krajach podających wszystkie dane niezbędne do obliczenia degradacji danych. Jednakże większość badań nad próbami rozwiązania tego problemu, przeprowadzonych przez różne firmy marketingowe wykazuje straty wynoszące około 20% rocznie - po prostu wygugluj wskaźnik degradacji danych kontaktowych.

Tylko w III kw. zgodnie z danymi GSMA Intelligence miało miesjce ponad 4 miliony wyłączeń w Wielkiej Brytanii, prawie 20 milionów w USA i prawie 110 milionów w Indiach. Natomiast, zgodnie z wyliczeniami Tech in Asia i badaniami rynku w Singapurze, 2% populacji w Singapurze może co miesiąc kupować nowe abonamenty komórkowe.

Oznacza to, że jeśli nie czyścisz swojej bazy danych kontaktowych, Twoja lista numerów telefonów może być nieaktualna. Na przestrzeni zaledwie kilku lat liczba błędnych numerów telefonów w rosnącej bazie danych może wynosić, zgodnie z badaniami, między 10 a 40% (w zależności od rynku). Te nieaktualne numery stają się dużym obciążeniem Twojego budżetu, nie wywierając żadnego konkretnego wpływu!

Zatem, co można z tym zrobić?

Zasada 1-10-100sugeruje, że lepiej zapobiegać i obcinać koszty niż czekać na poważne problemy i mieć do czynienia z awariami.

Wyszukiwarka numerów (Number Lookup), zwana także wyszukiwarką HLR (Home Location Register) to opracowana przez nas wszechstronna usługa telekomunikacyjna opracowana umożliwiająca sprawdzenie statusu i ważności numerów telefonów oraz powiązanego z nimi kraju lub sieci mobilnej. Dodatkowo może także dostarczać informacji na temat przenoszalności i roamingu.

Jeden z pakietów naszej wyszukiwarki numerów przeznaczony jest konkretnie do pomocy w radzeniu sobie z problemem degradacji danych lub, jak niektórzy mówią, rdzewieniem bazy danych. Pakiet czyszczenia danych przeznaczony jest dla firm dysponujących dużymi bazami danych i umożliwia identyfikację niewykorzystywanych oraz nieaktywnych numerów w celu redukcji kosztów i oszczędności zasobów.

Ogólnoświatowy zasięg, partnerzy i lokalna obecność Infobip umożliwia nam weryfikację numerów telefonów komórkowych za pomocą naszej wyszukiwarki numerów w ponad 200 krajach i terytoriach świata, czyniąc z nas idealnego dostawcę globalnej wyszukiwarki HLR.

 

Jesteś o krok od w pełni zoptymalizowanej i zweryfikowanej bazy numerów komórkowych

ZACZNIJ WERYFIKACJĘ NUMERÓW JUŻ DZIŚ