WIADOMOŚCI

Dlaczego zadajemy naszym pracownikom naprawdę ważne pytania

Published on:20 / December / 2015

W życiu mamy tylko kilka okazji, aby zadać naprawdę ważne pytania o przyszłość. Jeszcze rzadziej znajdujemy jasną odpowiedź. Dla niektórych pytania te stanowią tabu, zaś inni chętnie i często o nich rozmawiają. W ostatecznym rozrachunku nie ma znaczenia, do której grupy należysz, tylko czy masz świadomość tych pytań i aktywnie szukasz odpowiedzi.

Znalezienie odpowiedzi bywa bolesne i czasochłonne, ale też budujące z osobistego i zawodowego punktu widzenia.

Zastanów się nad tym. Co naprawdę cię motywuje lub inspiruje?

Satysfakcjonujące życie towarzyskie? Dobra ścieżka kariery? Jedno i drugie? Co innego? Prawda jest taka, że nie ma to tak naprawdę znaczenia. Gdy znajdziesz odpowiedź, nie da się ciebie zatrzymać. Kochaj to, co robisz; rób to, co kochasz. Dopiero wtedy ludzie – współpracownicy, znajomi – zaczną dostrzegać twój potencjał, doceniać twoje umiejętności i słuchać twoich pomysłów.

Chcesz być taką osobą? Zacznij od siebie i zacznij teraz. Tylko ty możesz dać sobie szczęście i stać się osobą, którą pragniesz być. Bądź osobą, z którą inni chcą przebywać, od której chcą się uczyć, z którą chcą się śmiać, płakać i podejmować nowe wyzwania. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Zrób go, a nie pożałujesz.

Dlaczego warto to zrobić i co to ma wspólnego z biznesem? Cóż, czasy się zmieniają. Powstały duże firmy, nabierają kształtów, rozwijają się i podnoszą poziom konkurencji.

„Firma, w której ludzie naprawdę chcą pracować, ma jedną z najpotężniejszych rodzajów przewagi konkurencyjnej: możliwość zatrudnienia i zachowania najlepszego zespołu.” - Jack i Suzan Welch

Co zatem sprawia, że firma jest wspaniała? Co sprawia, że jest pożądana?

Naszym zdaniem są to ludzie, którzy w niej pracują. Nikt nie godzi się już na przeciętność. Aby być najlepszym, trzeba chcieć uczyć się od najlepszych i zasługiwać na to – tak właśnie powinna działać wspaniała firma.

Motywacja i inspiracja to kluczowe czynniki odniesienia sukcesu osobistego i sukcesu zespołu. Często pochodzą z różnych źródeł , które – tak jak wszystkie najważniejsze odpowiedzi – trudno jest znaleźć. Czasami są tuż obok, a czasem – kryją się w oddali. Czasami znajdujesz je sam, a czasem trzeba, aby inni ludzie wydobyli z ciebie to co najlepsze.

Jak je rozpoznać? Czy naprawdę są ważne? Tak, są.

Wykształcenie może otworzyć drzwi, ale reszta należy do ciebie. Wyniki, pozycja, to wszystko zależy od tego, jak ciężko pracujesz ty i twój zespół, co ostatecznie przekłada się na wyniki zespołu. Podstawową definicją osobistej motywacji i inspiracji powinno być: motywować swój zespół do jeszcze większego wysiłku, inspirować ludzi do współpracy przy podejmowaniu nowych wyzwań, być częścią takiego zespołu.

Wiele osób myli jednak motywację z inspiracją.

„Inspiracja to coś, co czujesz w swoim wnętrzu, zaś motywacja to zewnętrzny wpływ pobudzający do działania.” - Ron Prasad

Jeden człowiek nie może zrobić wszystkiego. Prawdziwym kluczem do sukcesu jest wzajemna pomoc, wzajemne inspirowanie się, motywowanie do działania, uczenie się od siebie nawzajem i tworzenie więzi. Takie zespoły zwyciężają, odnoszą sukcesy i tworzą udane firmy.

Teraz wyobraź sobie, że grupa ludzi właśnie tak postępuje w jednym miejscu. Wyobraź sobie tę energię. Wyobraź sobie Infobip. Tacy właśnie jesteśmy. To robimy i dlatego chcemy cię tu mieć Aby razem aktywnie szukać odpowiedzi. (Autor: Ognjen Ribicic, inżynier oprogramowania)