WIADOMOŚCI

Jak Kampus Programistów pomógł mi w pracy

Published on:23 / August / 2016

Studia są trudne (zwłaszcza z perspektywy studenta), ale niestety nie przygotowują nikogo do kariery zawodowej. Na studiach można było napisać paskudny, nieczytelny kod, a i tak dostawało się dobrą ocenę – byle tylko działał. To nie pomaga w rozpoczęciu ani znalezieniu pracy.

Na szczęście dla nas Kampus Programistów Infobip bardzo pomógł nam w doskonaleniu umiejętności pisania kodu i programowania. Wskazówkami służyć cały zespół doświadczonych inżynierów oprogramowania, a po dwóch tygodniach intensywnej pracy i zaangażowania nauczyliśmy się działać jak prawdziwi programiści.

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA 102

Weszliśmy do Kampusu jako studenci z dużą chęcią nauki i brakiem prawdziwego doświadczenia, a wyszliśmy jako dobrzy kandydaci do pracy, którą dziś wykonujemy. Nie tylko nauczyliśmy się zasad programowania, lecz także poznaliśmy narzędzia, które każdy programista powinien znać. Niektóre narzędzia były uwzględnione w programie nauczania na uczelni, inne tylko wspomniane, a istnieniu jeszcze innych w ogóle nie słyszeliśmy przed Kampusem Programistów.

Dla kogoś, kto jest doświadczonym programistą, może to zabrzmieć głupio, ale najważniejszą rzeczą, jakiej się nauczyliśmy jest Git. Git to podstawowe narzędzie, ale pomaga nam się nie zgubić i podpowiada, od czego zacząć w pierwszych dniach w biurze. Podczas pierwszych dni Kampusu Programistów poświęciliśmy dużo czasu na przygotowanie stanowiska pracy, zatwierdzanie lub składowanie wprowadzonych zmian kodu, przemieszczanie się pomiędzy gałęziami i naukę stosowania Git w zespole programistów. To umiejętności, które można opanować dość łatwo, niemal bez wysiłku, ale dopiero gdy poświęci się na to uwagę.

Dla grupy nowych programistów nieznających języka Java wykład dotyczący stosu technologicznego i wykłady na temat Sprint były bardzo pomocne, podobnie jak nauka Git. Zyskaliśmy lepszy obraz tego, których technologii firmy używają, a co ważniejsze, jak używają tych technologii, jakie IDE się często wykorzystuje oraz jakie sztuczki warto stosować w narzędziach bez ryzyka strat.

Po raz pierwszy stało się jasne, dlaczego potrzebujemy wzorców projektowych i jak je stosować w kontekście rzeczywistych problemów. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak pisać i budować kod, który będzie czytelny, łatwy do zrozumienia i prosty w zarządzaniu dla osób, które będą z nim pracować po nas.

Weźmy na przykład wzorzec odpowiedzialności. Bardzo się przydał, gdy musiałem refaktoringować tzw.. „ciemną stronę naszego projektu”. Z chwilą, gdy skończyłem ten Sprint, zacząłem doceniać wiedzę, którą zyskałem na Kampusie.

ALDIN KISELICA inżynier oprogramowania, Infobip

(NIE) CAŁA RZECZ W TECHNOLOGII

Kampus Programistów nie dotyczył tylko technologii.
Najbardziej podobało nam się, że od pierwszego dnia wszyscy odnosili się do nas z życzliwością i cierpliwością. Nasi współpracownicy – a wówczas mentorzy – wiedzieli, jak nam pomóc i jak nas zachęcić. Stale zachęcali nas do zadawania pytań i wyrażania opinii na temat różnych praktycznych przykładów oraz znajdowali czas na odrobinę żartów.

Większość z nas znała się od lat przed Kampusem Programistów, więc łatwo było się zaprzyjaźnić i zintegrować z firmą oraz przyjąć jej kulturę. Jeśli ktoś się postara, łatwo jest być Infobipperem.

Dowiedzieliśmy się, jak udzielać opinii zwrotnych i je przyjmować oraz jak ważna jest rzetelność w ocenie pracy współpracowników, a także tego, jak wielki wpływ na poprawę pracy zespołowej i komunikacji mają opinie zwrotne.
Dziś, sześć miesięcy po Kampusie, jesteśmy żywym dowodem na potwierdzenie słów, że „świetny początek oznacza świetną pracę”, bo nadal jesteśmy częścią niesamowitej rodziny Infobip, w której gromadzimy wiedzę, doskonale się bawimy i codziennie staramy się realizować swój potencjał.


Uczestnicy Kampusu Programistów, Sarajewo 2015

JUŻ DZIŚ ZACZNIJ PRACĘ W INFOBIP!

ZŁÓŻ PODANIE