WIADOMOŚCI

Jak przeniesienie numeru i roaming wpływają na Twój budżet

Published on:22 / March / 2017

Przenoszenie numeru i roaming stanowią istotną cechę nowoczesnego konsumenta. Dziś jest łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej pojechać, gdzie się chce i kupić co się chce, swobodnie wybierając pośród prawie wszystkich możliwych celów podróży i prawie wszystkich produktów, a abonament czy zasięg operatora komórkowego nie są tu żadnym wyjątkiem. Nowocześni konsumenci oczekują, aby ich telefon komórkowy działał niezależnie od tego, w jakim kraju się znajdują. Oczekują również możliwości zmiany operatora komórkowego bez konieczności zmiany ich numeru telefonu.

To zwiększyło satysfakcję klientów, ale także wygenerowało dodatkowe koszty dla firm, w szczególności tych dużych, obsługujących rozbudowane bazy danych numerów komórkowych. Koszty dodane związane są z brakiem informacji lub niekompletnymi informacjami na temat numerów telefonów komórkowych konsumentów, tj. które numery zostały przeniesione do innych sieci i które numery działały ostatnio w roamingu. Firmy komunikujące się z użytkownikami, którzy przenieśli swój numer lub znajdują się w roamingu, mogą ponieść znacznie wyższe koszty. Posiadanie tych informacji i możliwość automatycznego ich przetwarzania może prowadzić do znacznej obniżki kosztów.

JAK MOŻLIWOŚĆ PRZENOSZENIA NUMERÓW WPŁYWA NA SPOSÓB KIEROWANIA KOMUNIKATÓW


Możliwość przenoszenia numerów telefonów komórkowych umożliwia abonentom dowolne przenoszenie ich numeru telefony od jednego operatora sieci komórkowej do drugiego bez zmiany samego numeru. Od czasu wprowadzenia tej opcji po raz pierwszy w Singapurze w 1997 roku, liczba krajów, w których wdrożono tę możliwość, jako środek ochrony abonentów, wzrosła do około 100.

Większość operatorów sieci komórkowych oferuje tę usługę za darmo lub za symboliczną złotówkę, umożliwiając użytkownikom łatwą zmianę numeru lub operatora. Jednakże dzwonienie lub wysyłanie wiadomości SMS na przeniesione numery może być droższe, jeśli korzysta się z kodu MNC do identyfikacji sieci, w której znajduje się telefon zamiast sprawdzenia przeniesionych numerów.

Zwykle po wprowadzeniu możliwości zmiany operatora bez zmiany numeru komórkowego następuje wzrost współczynnika odejść, czyli utrata klientów na rzecz innych operatorów. Historycznie, współczynnik odejść różnił się w zależności od kraju. Na przykład, w Irlandii, w której mieszka około 4,5 mln ludzi, w latach 2004 – 2013, według irlandzkiego organu nadzorującego, Comreg, przeniesionych zostało ponad 3 mln numerów komórkowych, natomiast w Portugalii, z populacją ponad 10 milionów, odnotowano przeniesienie jednego miliona numerów.

Choć wartości współczynnika odejść spadły w ostatnich kilku latach, dane dostarczone przez GSMA dla ostatnich 10 lat pokazują faktyczny ich wzrost. Jeśli myślisz, że obecnie rynki odnotowują spadek współczynnika odejść, jesteś w błędzie. Jasne, że miesięczny współczynnik odejść na świecie, na przykład, spadł z 3,50% w III kw. 2011 do 3,08% w III kw. 2015, lecz w III kw. 2006 wynosił 2,49%.

Najnowsze dane na temat wymieszanego współczynnika odejść biorą pod uwagę zarówno użytkowników kart prepaid, jak i abonamentowych i pokazują, że w Europie występuje najniższy wskaźnik odejść abonentów wynoszący 2,82% w III kw. 2016 roku, w Azji wynosił on 3,11% w II kw. 2016 roku i w obu Amerykach 3,05% w III kw. 2016.

Ponieważ telefony komórkowe i numery telefonów komórkowych stają się krytycznymi elementami komunikacji z klientami, firmy zaczynają zdawać sobie sprawę z faktu, że rozumienie możliwości przenoszenia numerów może tworzyć obszary do cięcia kosztów.
Pojawia się pytanie, jak dostarczać wiadomości po możliwie jak najniższym koszcie. Aby pomóc firmom zmierzyć się z wyzwaniem przenoszenia numerów, Infobip opracował specjalny pakiet Wyszukiwarki numerów z myślą o firmach i przedsiębiorstwach, które muszą się dowiedzieć, czy dany numer został przeniesiony, a jeśli tak, to do jakiej sieci. Korzystanie z niej rozwiązuje problem wysyłania wiadomości do użytkowników przeniesionych numerów za pośrednictwem kosztownych dróg komunikacji i utraty pieniędzy.

JAK UŻYTKOWNICY KORZYSTAJĄCY Z SIECI W ROAMINGU MOGĄ ZASZKODZIĆ TWOIM KAMPANIOM INFORMACYJNYM


Liczba pasażerów międzynarodowych linii lotniczych stale rośnie. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), w 2016 roku odnotowano 3,7 mld pasażerów ogółem, przy czym największy ruch międzynarodowy wystąpił w Azji Pacyficznej, Europie, Ameryce Północnej, Bliskim Wschodzie, Ameryce Łacińskiej i Afryce. We wszystkich tych regionach odnotowano w 2016 roku wzrost o 6,7% w stosunku do 2015 roku, przekraczając spodziewany roczny wskaźnik wzrostu określony przez IATA na 5,3% w 2012 roku. IATA prognozuje prawie podwojenie liczby pasażerów w ciągu kolejnych 20 lat.

Ponieważ koszty latania maleją, spadają także koszty roamingu w niektórych krajach, ale to powolny proces. Na przykład, Komisji Europejskiej zajęło ponad 10 lat wdrożenie rozwiązania w zakresie ograniczenia wysokich opłat roamingowych. Według badania Juniper wprowadzenie nowych przepisów w sprawie roamingu w 2017 roku spowoduje spadek przychodów z roamingu o 28%.

Na poziomie globalnym przychody z roamingu spadną o 7%, ale według tego samego badania Juniper, będzie to prowadzić do częstszego i swobodniejszego korzystania z roamingu przez użytkowników końcowych oraz do skompensowania przychodów w średnim okresie.
Z uwagi na powyższy wzrost korzystania z roamingu i liczby podróżujących, Wyszukiwarka numerów może być także stosowana do zapobiegania wyłudzeniom z bankomatów, np. poprzez sprawdzenie, czy dany użytkownik telefonu komórkowego znajduje się w danym kraju lub czy ktoś w nieuczciwy sposób korzysta z karty bankowej użytkownika, a także przeprowadzenie dwuczynnikowego uwierzytelnienia w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

CO Z KRAJOWYM ROAMINGIEM?


Wbrew powszechnemu przekonaniu, roaming nie jest wyłącznie zarezerwowany dla międzynarodowych podróży. Oprócz roamingu międzynarodowego istnieje również roaming krajowy, który musi być brany pod uwagę w przypadku dużych krajów, takich jak Indie, gdzie funkcjonuje 12 operatorów telefonii komórkowej i występuje duża liczba abonentów korzystających z roamingu wewnątrz kraju. W USA także działa roaming wewnętrzny, a tylko kilku operatorów nie pobiera za to opłat.

Wszystko to oznacza, że przy coraz większej liczbie podróżujących za granicę i spadających opłatach roamingowych, więcej ludzi będzie korzystać z roamingu. Mimo, że ceny roamingu spadają, może to potencjalnie prowadzić do zwiększenia zasobów i czasu niepotrzebnie zmarnowanego na skontaktowanie się z telefonami komórkowymi, które znajdują się w innym kraju.

W przeciwieństwie do prywatnych użytkowników końcowych wątpimy, że doświadczysz szoku związanego z rachunkiem za roaming, ale gwarantujemy, że jeśli nie zaczniesz sprawdzać użytkowników roamingu, Twój budżet na tym ucierpi.

ROZWIĄZANIE


Korzystanie z naszej opracowanej wewnętrznie Wyszukiwarki numerów daje Ci możliwość zapobiegania niepotrzebnym wydatkom związanym z docieraniem do przeniesionych lub działających w roamingu numerów telefonów informując Cię o tym.
W celu sprawdzenia, czy dany numer telefonu komórkowego został przeniesiony do innej sieci, opracowaliśmy pakiet przeniesionych numerów zawierający także wszystkie informacje dostarczone przez pakiet czyszczenia bazy danych (identyfikacja nieużywanych lub nieaktywnych numerów).

Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu roamingu, opracowaliśmy skrojony na miarę pakiet zawierający wszystkie informacje dostarczone przez pakiet czyszczenia i przeniesionych numerów, dając Ci najlepszy wgląd w informacje na temat telefonów komórkowych na całym świecie i możliwość optymalizacji przesyłania Twoich wiadomości i rozmów.

JUŻ DZIŚ ZAPOBIEGAJ NIEPOTRZEBNYM KOSZTOM I OPŁATOM

ZACZNIJ KORZYSTAĆ Z WYSZUKIWARKI NUMERÓW