WIADOMOŚCI

Nie bójcie się porażki

Published on:22 / March / 2016

Co jest takiego strasznego w porażce? Ponosimy je codziennie. Od naciśnięcia przycisku „drzemka”, żeby pospać jeszcze pięć minut, po inne drobne przeszkody. Wszyscy zgodzimy się jednak, że niewstanie z łóżka trudno porównywać do błędu skutkującego wielkimi stratami finansowymi dla firmy.

Czym więc jest porażka? W obecnym znaczeniu korporacyjnym porażka oznacza po prostu niewykonanie pracy, za którą otrzymuje się wynagrodzenie, bądź wykonanie jej w sposób nieadekwatny. Jeśli odnosicie porażkę, postępujecie niewłaściwie, a tego nikt nie chce. A czy chcemy się uczyć? Porażka i nauka zwykle przecież idą w parze. Jeśli nigdy nie ponosicie porażek, prawdopodobnie ominą was ważne lekcje.

„Największa chwała nie polega na tym, aby nigdy nie ponosić porażek, lecz aby po każdej z nich się podnieść”.

Konfucjusz – wielki chiński filozof

Czy porażka to coś złego?

Ujmijmy to w tej sposób – nikt nie chce ponosić porażek, ale nie da się ich uniknąć. Oczywiście nie chodzi o to, aby celowo narażać firmę na straty. Mimo wszystko, porażki są nie do uniknięcia i bolą. Czy to oznacza, że jest się niekompetentnym? Czy wymaga to odejścia ze stanowiska albo zwolnienia? Nie, jeśli pragnienie sukcesu jest silniejsze od obawy przed porażką. Przynajmniej w dobrej firmie.

Czasami warto ponieść szybką i bolesną porażkę, tylko po to, aby przekonać się, czy produkt jest realny. Ponosząc porażkę, dowiadujemy się, czego nie robić następnym razem. Takiej lekcji nigdy się nie zapomina.
Nie warto brać sobie tego do serca. Porażka nie jest osobą, tylko zdarzeniem. Próbując czegoś nowego i ekscytującego, doświadczamy czegoś, czego nigdy wcześniej nie odczuwaliśmy, i być może budujemy coś, czego nigdy nie uważaliśmy za możliwe. Jeśli poniesiemy przy tym porażkę, zwykle wyciągamy wnioski i zyskujemy materiał do tworzenia następnego projektu. Ścieżka do sukcesu rzadko bywa prosta.

„Każda przeciwność, każda porażka i utrapienie niosą w sobie zalążek równie wielkiej lub większej korzyści”.

NAPOLEON HILL – pisarz amerykański

Zatem, co jest definicją sukcesu? Sukces oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. W firmie Infobip mierzymy go swoim rozwojem zawodowym i osobistym. Zwykle rozwój wynika z lęku i konieczności adaptacji, które są związane z wyjściem poza strefę komfortu podczas próbowania nowych rzeczy. W czym jesteście dobrzy? Jak się tego dowiedzieliście? Robienie stale tego samego i trzymanie się tego, co wiemy, jest bezpieczne, ale rzadko prowadzi do wielkich przełomów. Okazjonalne potknięcia, ślepe zaułki, błędne decyzje i nietrafne pomysły to naturalna rzecz. Kiedy jednak coś się uda, uda się naprawdę. I będzie to wyłącznie wasza zasługa.

Zespołowe postępowanie z porażkami

Dołączając do firmy lub zakładając własny startup, ostatecznie stajemy się częścią zespołu. Poznajemy i zatrudniamy ludzi, z którymi będziemy pracować i kontaktować się. Jeśli będziemy mieć szczęście, będą to osoby, które mają podobne do nas doświadczenia; osoby, które lubimy i cenimy. To wszystko wymaga czasu, generuje koszty, ale decyduje o sukcesie lub porażce.

Ostatecznie to ludzie tworzą firmę. A jeśli ci ludzie ponoszą porażki? Czy się poddają? Czy wy się poddajecie? Czy liczą na to, że jakoś to będzie, lub szukają kozła ofiarnego? Jeśli znajdziecie odpowiednich ludzi, jeśli sami się do nich zaliczacie, wówczas nie. Znajdziecie sposób, aby wyciągnąć wnioski z porażek, poradzić sobie z nimi i naprawić ich skutki. A najlepsze jest to, że takie doświadczenie tylko wzmocni łączącą was więź.

Jeśli kierujecie dobrym zespołem, wasze motto powinno brzmieć:

Waszym zadaniem jest próbować, a moim – pozwolić wam na to. Jeśli wam pozwalam, to znaczy, że wam ufam. Ufam, że nie staniecie się przeciętni. Jeśli ponosimy porażkę, jest to nasza wspólna porażka, ale jeśli nie potrafimy wyciągnąć z niej wniosków, to nie zasługiwaliśmy na to doświadczenie. Nie zasłużyliśmy, aby być w miejscu, w którym się znajdujemy. Jeśli potrafimy wyciągnąć wnioski z porażki, jesteśmy we właściwym miejscu, a właściwy czas wkrótce nadejdzie.

Ponoście porażki często i boleśnie. Ponoście porażki, abyście potrafili wygenerować nową generację porażek, nową generację liderów, którzy nie boją się podejmować prób. Zespół musi wiedzieć, że nie liczy się tylko cel, lecz także droga do niego. Wszystkie pułapki, błędy i porażki, które czekają na was po drodze, są częścią sukcesu. Bez nich zwycięstwo nie byłoby tak słodkie.

Autor: Ognjen Ribicic, inżynier oprogramowania