WIADOMOŚCI

Telefony komórkowe odmieniają życie uchodźców

Published on:27 / May / 2015

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, w którym wojny pochłaniają tysiące istnień ludzkich i powodują rozłąkę rodzin, które często nie wiedzą, gdzie znajdują się ich bliscy. Brak informacji jest często źródłem największego cierpienia. Rodzinom poszukującym bliskich można jednak pomóc – posługując się telefonami komórkowymi.

Technologiczna organizacja non-profit REFUNITE stawia sobie za cel zapewnienie uchodźcom możliwości odnalezienia swoich bliskich i nawiązania z nimi kontaktu. W tym celu REFUNITE opracowała całą platformę, na której gromadzone są informacje o uchodźcach i osobach zaginionych. Dane te są udostępniane w Internecie lub za pośrednictwem telefonów komórkowych.

Poszukiwania za pośrednictwem SMS i USSD

Telefony komórkowe to najlepsze narzędzie uzyskania dostępu do bazy danych uchodźców, ale jeszcze ważniejszy od samego urządzenia jest wykorzystywany kanał mobilny. Platforma REFUNITE wykorzystuje SMS i USSD do umożliwienia uchodźcom poszukiwań krewnych i znajomych. Te dwie technologie mobilne idealnie nadają się do tego celu, ze względu na swoją niezawodność i niskie zapotrzebowanie na zasoby.

Infobip z dumą współpracuje z REFUNITE w zakresie zarządzania łącznością przy użyciu SMS i USSD oraz integracji bazy danych z zapleczem technicznym. Mamy doświadczenie w zapełnianiu luki pomiędzy organizacjami a operatorami komórkowymi, przez co możemy z powodzeniem pełnić rolę jednego punktu kontaktowego w sprawach dotyczących łączności z operatorami komórkowymi w różnych krajach.

Globalne, skuteczne, dostępne

SMS to najpopularniejszy i najczęściej wykorzystywany kanał mobilny, obsługiwany przez wszystkie typy telefonów komórkowych, nie wymagający łączności z Internetem i umożliwiający komunikację wszędzie tam, gdzie występuje zasięg sieci komórkowej. Podobnie jak SMS, USSD to system skuteczny i niezawodny, obsługiwany przez wszystkie typy telefonów komórkowych i nie wymagający dodatkowego łącza w celu przesyłu danych, który jednak – w przeciwieństwie od SMS – pozwala użytkownikom porozumiewać się w czasie rzeczywistym z aplikacją zaplecza technicznego za pośrednictwem menu tekstowych.

REFUNITE wykorzystuje technologie USSD i SMS, zapewniając łatwe w obsłudze menu, w których użytkownicy mogą wyszukać parametry (imię i nazwisko, wiek, ostatnia znana lokalizacja) i otrzymać listę potencjalnych dopasowań. Obecnie REFUNITE i Infobip zapewniają dostęp do internetowej platformy łączenia rodzin za pośrednictwem SMS i/lub USSD w Demokratycznej Republice Konga, Jordanii i Turcji. Trwają prace nad wprowadzeniem systemu w Somalii, Sudanie Południowym i na Filipinach.